זכאות לדרכון גרמני – כל מה שחשוב לדעת

לא מעט ישראלים מבקשים להוציא אזרחות גרמנית, המעניקה אזרחות באיחוד האירופאי על כל המשתמע מכך. חשוב לדעת שהחל משנת 2021 הוקלו התנאים עבור קבלת אזרחות גרמנית, בייחוד עבור צאצאי נרדפי הנאצים. במאמר הבא נסביר מי זכאי לקבל דרכון גרמני על פי ההקלות החדשות.

מהם המסלולים השונים לקבלת אזרחות גרמנית?

בפני מי שמבקש להוציא דרכון גרמני עומדים מספר מסלולים.  קודם כל, זכאות לאזרחות גרמנית ניתנת על סמך קשר דם, והיות המבקש צאצא של אזרח גרמניה שאזרחותו נשללה עקב רדיפת הנאצים. זאת בנוסף למי שהיה תושב גרמניה לפני שנת 1945 ובגין עליית הנאצים לשלטון לא קיבל אזרחות, בלי קשר לאזרחות המקורית שלו, שלא אחת הייתה ממדינות מזרח אירופה. שלילת האזרחות נבעה ממדיניות טוהר הגזע של הנאצים. 

בכל מקרה, מדובר במסלולים בהם המבקש לא חייב לגור בגרמניה או לדעת את השפה, והם היותר רלוונטיים ומבוקשים בקרב ישראלים. מלבדם, קיימים מסלולים נוספים, כגון המסלול בו הגשת הבקשה לאזרחות נבחנת בהתאם לשיקול הדעת של רשויות גרמניה, הבוחנות נתונים כמו זיקה למדינה, יכולת כלכלית של המבקש, ידיעת השפה הגרמנית ועוד. במסלול זה מגיש הבקשה יידרש לוותר על האזרחות המקורית שלו, ואילו הסיכוי לאישור מטעם הרשויות בגרמניה נמוך למדי.

מה היו התנאים לקבלת אזרחות גרמנית עד שנת 2021?

עד חודש אוגוסט לשנת 2021, התנאים לקבלה של אזרחות גרמנית היו הרבה יותר נוקשים. עד מועד זה, קבלת דרכון גרמני הייתה על בסיס קשר דם בלבד, ולא על בסיס מקום לידה. למשל, מי שהיו לו הורים גרמנים ונולד בארה"ב היה זכאי לאזרחות גרמנית, בעוד מי שאין להוריו אזרחות גרמנית ונולד בגרמניה לא בהכרח היה זכאי.

כמו כן, צאצא שנולד עד שנת 53 קיבל דרכון גרמני רק אם לאביו יש אזרחות, ומי שנולד לאם בעלת אזרחות גרמנית בין השנים 53-74 יכול היה לקבל את האזרחות רק אם אימו הודיעה בשגרירות גרמניה עד לשנת 77 על רצון ילדה לקבל אזרחות גרמנית. בנוסף לכך, ילד שנולד עד שנת 93 מחוץ למסגרת הנישואין קיבל אזרחות גרמנית רק אם אימו הייתה אזרחית גרמניה ביום היוולדו. ואם לאב הילד הייתה אזרחות גרמנית, הילד היה זכאי לקבל את האזרחות כל עוד אביו הגיש הצהרת אבהות עד שהילד הגיע לגיל 23. 

מעבר לכך, בין השנים 2000- 2011 החוק הגרמני לא אפשר אחזקה באזרחות גרמנית ואזרחות נוספת למי ששירת צבא זר, מלבד מקרים בהם הוא קיבל אישור לכך מרשויות גרמניה. אי לכך, מבעלי אזרחות כפולה ישראלית גרמנית ששירתו בצבע קבע בשנים הנ"ל, נשללה האזרחות הגרמנית באופן אוטומטי. חוקים אלו של זכאות לקבלת אזרחות גרמנית עברו שינוי מהותי בשנת 2021.

מהם התנאים לקבלת דרכון גרמני משנת 2021?

בשנת 2021 העבירה הקנצלרית אנג'לה מרקל, לפני סיום תפקידה, שורה של הקלות משמעותיות בתנאי זכאות לדרכון גרמני. התנאים הורחבו בדגש על נרדפי הנאצים וצאצאיהם. חוקים אלו רלוונטיים לישראלים יהודים ומעניקים זכאות לקבלת דרכון גרמני לאנשים הבאים:

  • זכאי לקבלת דרכון גרמני מי שהוריו או הסבים שלו לדורותיהם הינם ילדי ואזרחי גרמניה.
  • מי שהוריו או סביו הינם ילידי גרמניה ואזרחותם נשללה מהם בין השנים 1933 ל-1945 עקב רדיפת הנאצים, זכאים לקבל אזרחות גרמנית, בדגש על מי שגר באופן קבוע בגרמניה ונאלץ לברוח מהמדינה עקב הרדיפות.
  • בעבר, זכאות לאזרחות גרמנית ניתנה למי שנולד עד שנת 53 רק אם אביו או סבו היו בעלי אזרחות זו. כיום , בעקבות שינוי בחוק הבא לתקן עוול מגדרי, זכאים לקבל אזרחות גרמנית גם מי שהינם ילדים או נכדים של נשים ילידות גרמניה שנולדו לפני 1953.
  • ילדים, נכדים ונינים שהוריהם זכאים לאזרחות אך לא דרשו אותה לעצמם, זכאים להוציא אזרחות ודרכון גרמני.
  • גם צאצאים שנולדו לאזרחי גרמניה מחוץ למסגרת נישואין יהיו זכאים לקבל אזרחות, והם ידרשו בהצהרת אבהות עד שהצאצא יגיע לגיל עשרים וארבע.
  • מלבד מקרים יוצאי דופן, בימינו זכאות לאזרחות גרמנית לנרדפי הנאצים אינה נדרשת בידיעת השפה ומעבר מבחן בעל פה.
  • יש לדעת כי בני זוג של זכאי אזרחות גרמנית שאין להם קשרי דם למי שהינו בעל אזרחות גרמנית, לרוב אינם זכאים לקבל אזרחות. יחד עם זאת, ניתן להגיש בקשה גם עבור בן זוג לאזרחות גרמנית אם הוא עומדים בתנאים כגון מגורים בגרמניה לתקופה ממושכת, ומעבר מבחן בשפה הגרמנית.
  • אזרחות גרמנית אפשרית גם כאזרחות כפולה, ללא צורך לוותר על האזרחות הישראלית.
  • משנת 2011 החוק מאפשר לבעלי אזרחות כפולה ישראלית וגרמנית לשמור על אזרחותם גם אם שירתו בקבע, ללא צורך לקבל על כך הסכמה מרשויות גרמניה. כמו כן, מי שאיבד את האזרחות הגרמנית שלו בין השנים 2000 ל- 2011 עקב שירות בקבע או שירות בהתנדבות בצה"ל, יכול לבקש לקבלה מחדש.

מה היו הסיבות לשינוי תנאי הזכאות לקבלת אזרחות גרמנית?

כאמור, בחודש אוגוסט של שנת 2021 העבירה הקנצלרית אנג'לה מרקל טרם סיום תפקידה  הקלות משמעותיות בתנאים של זכאות לקבלת אזרחות ודרכון גרמני. הם הורחבו בדגש על נרדפי נאצים וצאצאיהם. הקלות והרחבות אלו באו בהשראת הרפורמה בתנאי הוצאת האזרחות באוסטריה משנת 2019. בעקבותיה, פסקי דין של בית המשפט הפדרלי החוקתי של גרמניה הביאו שורה של הקלות והרחבות משמעותיות לצאצאים של נרדפי הנאצים. כך בוטלו מגבלות עבר, לרבות מגבלות בכל הקשור לשנות לידה, הצורך לוותר על אזרחות קודמת, אפליה מגדרית בין נשים וגברים, ועוד.

האפליה המגדרית ניכרה בחוקים המגבילים זכויות לקבלת אזרחות לצאצאים לנשים גרמניות שסבלו מרדיפות של הנאצים, בעוד שלגברים מגבלות אלו לא היו קיימות. ביטול האפליה המגדרית אפשרה למעשה לעוד מאות אלפי אנשים להיות זכאים לקבלת אזרחות ודרכון גרמני.

כיצד מתבצעת בדיקת והוכחת זכאות לדרכון גרמני?

בכדי להיות זכאי לדרכון גרמני יש צורך לעמוד בתנאי הסף המעודכנים של ממשלת גרמניה משנת 2021.  וכדי להוכיח זכאות, יש להציג שורה של מסמכים המעידים על כך, כגון אזרחות לשעבר של ההורים או הסבים, דרכונים ישנים, תעודות לידה, תעודות נישואין, ומסמכים נוספים היכולים להעיד על זיקה ומגורים בגרמניה, כמו תעודת ללימודים, מסמכים של ניהול עסק בגרמניה ועוד. אם הם אינם ברשותכם תוכלו לנסות לחפשם בארכיונים של רשויות גרמניה. 

מכיוון שלא אחת הוכחת זכאות לאזרחות גרמנית אינה פשוטה, מומלץ לבצע את ההליך עם משרד עורכי דין שמתמחה בנושא זה, שמלבד בהוכחת הזכאות גם ילווה אתכם בהליך הוצאת האזרחות והדרכון גרמני.

מדוע כדאי לעשות בדיקת זכאות והוצאת דרכון גרמני עם משרד עו"ד מומלץ?

רוצים לבדוק אם יש לכם עבור דרכון גרמני זכאות? רוצים להוציא דרכון ואזרחות גרמנית עם משרד עו"ד מומלץ שנושא זה הינו התמחותו? משרד עורכי דין פינקו ברקן הינו ללא ספק הכתובת הנכונה עבורכם.

במשרד שלאחרונה גם פתח סניף נוסף בחיפה, עוסקים בהוצאת דרכונים ואזרחות למדינות האיחוד האירופאי, בדגש על גרמניה, כבר מעל לחמש עשרה שנה. אלפי ישראלים כבר קיבלו עם המשרד את הדרכון אירופאי באופן היעיל והמהיר ביותר.

המשרד מכיר לעומק את התחום של זכאות לדרכון גרמני על כל העדכונים בתחום, ומכיר היטב את כל הרשויות הרלוונטיות עבור בדיקת זכאות וקבלת דרכון גרמני. נציגים מטעמו פועלים בגרמניה ואילו הצוות הישראלי של המשרד הכולל עורכי דין לאזרחות גרמנית, אנשי אדמיניסטרציה, מתורגמנים ונוטריונים.

כל זאת ועוד, מאפשר למשרד ללווות באופן מלא את לקוחותיו מתחילת ההליך ועד סופו, עם מינימום מאמץ מצידם וללא צורך לרוץ בין משרדים שונים, לרבות איתור והגשה של כל אישור ומסמך נדרש מכל רשות רלוונטית.

מהי החשיבות בעבודה עם גורם מקצועי ומומלץ?

חשוב ביותר לבצע את התהליך להוצאת דרכון גרמני עם גורם מקצועי ומומלץ, בדגש על משרד עורכי דין המתמחה ספציפית בתחום. יש להבין כי שגיאות ומסמכים חסרים עלולים לגרום לעיכובים משמעותיים, להוצאות מיותרות ובמקרה הגרוע אפילו לדחיית הבקשה. יתר על כן, מאחר שמדובר בתהליך בעל היבטים משפטיים מהותיים, יש להסתייע במשרד עורכי דין ולא בגורמים כאלו ואחרים המצהירים על 'מומחיות' בתחום.

יתר על כן, כאשר אתם פונים למשרד עורכי דין, תוכלו להיות בטוחים במחויבות לרמה מקצועית גבוהה ביותר, ללא פשרות. גם תדעו, שהאנשים המיומנים שהתחילו אתכם את המסע, יהיו שם ממש עד תומו.

לבירור זכאות עבור דרכון גרמני ללא מחויבות או עלות, ולהוצאת הדרכון בתהליך מקצועי, הנכם מזומנים לפנות למשרד עורכי הדין פינקו ברקן בטלפון 03-6444500.

0 +
שנות ניסיון