הוצאת דרכון גרמני – איך עושים את זה?

בעקבות שינויים בחקיקה בגרמניה, שעניינם הרחבות זכאות להוצאת אזרחות גרמני, גדל הביקוש בקרב ישראלים צאצאי נרדפי הנאצים לקבלת הדרכון. כיום יכולים לקבלו ילדים, נכדים ונינים שמההורים או הסבים נשללה האזרחות הגרמנית, צאצאים של אנשים שהיו נתיני או תושבי גרמניה בין 1933 ל- 1945, ועוד.

במאמר הבא נסביר למה כדאי להוציא דרכון גרמני, במה כרוכה הוצאת הדרכון, מי בכלל זכאי להוציא דרכון, ועם מי כדאי לבצע את ההליך.

למה כדאי להוציא דרכון גרמני?

הוצאת דרכון גרמני הפכה למבוקשת מאוד בקרב ישראלים, ולא בכדי. בעלי דרכון גרמני הם למעשה אזרחי גרמניה עם כל הזכויות שיש לאזרחים במדינה מבוססת ומתקדמת זו. כמו כן, מעצם היותה של גרמניה חברה באיחוד האירופי, דרכון גרמני השווה ערך לדרכון אירופאי ומאפשר לבעליו לגור, לעבוד, לפתוח עסקים וללמוד בכל אחת מעשרים ושבע מדינות האיחוד, ללא מגבלות זמן וללא צורך בהוצאת ויזת עבודה.

לפיכך, דרכון גרמני, שהינו שווה ערך לדרכון אירופאי, מרחיב את ההזדמנויות העסקיות  הרבה מעבר לגבולות המדינה הקטנה שלנו, עם שלל אפשרויות לעבוד ולעשות עסקים. 

כמו כן, בעלי דרכון גרמני יכולים ללמוד בשלל מוסדות אקדמיים ברחבי אירופה ולזכות בלימודים מסובסדים ברמה הגבוהה ביותר, לעיתים אף על בסיס סבסוד מלא. הלימודים נערכים לתואר ראשון, שני והלאה, ומוצעים עם מלגות שונות ובמנעד רחב של תחומים החל מלימודי רפואה עד אומנות. מאידך, כסטודנט ישראלי המבקש ללמוד באירופה, לרוב נדרש להוציא סכומי עתק כדי לממן אותם.

בנוסף, ניתן לעבוד בכל מדינה באירופה ולפתוח בכל מדינה עסקים מסוגים שונים. זאת לצד האפשרות לרכוש נדל"ן ללא בעיה בכל מדינה מבוקשת, לקבל הלוואות, הטבות במס ועוד.

אם לא די  בכך, דרכון גרמני גם מאפשר כניסה למגוון מדינות ברחבי העולם, שדרכון ישראלי לא מאפשר כניסה אליהן, וכן קיימת כניסה למדינות רבות ללא צורך בהוצאת ויזה, כמו לארה"ב ואוסטרליה, ללא מחשש שיסרבו להעניק את האשרה. 

כל זאת מסופק על סמך העובדה שאזרחות אירופאית, על זכויותיה השונות חלה, על כל מי שיש לו אזרחות באחת ממדינות האיחוד. יחד עם זאת, יש לציין כי לכל במדינה יש גם מגבלות משלה וישנם מקרים בהם צריך להיות תושב קבע כדי לקבל את מלוא הזכויות. כמובן שכל מדינה באיחוד גם נבדלת מהאחרות מבחינת רמת החיים, הטבות ותנאי הרווחה. ומבין מדינות האיחוד השונות, גרמניה נחשבת לארץ עם איכות החיים יותר גבוהה.

מעל לכל, דרכון גרמני שעובר לילדיכם מעניק למשפחה תעודת ביטוח, עם הגדלת טווח אפשרויות המחייה, העבודה והלימודים גם לדורות הבאים.

מהם היתרונות של מגורים בגרמניה?

 כאמור, לצד היתרונות שדרכון גרמני מעניק כדרכון אירופאי, יש גם יתרונות לבעלי אזרחות גרמנית המבקשים לחיות במדינה זו, המושכת אליה מהגרים רבים מכל העולם. זוהי מדינה דמוקרטית גדולת ממדים השוכנת במרכז אירופה, בעלת משטר פדרלי חוקתי, המאחדת שש עשרה מדינות מחוז.

כידוע, לגרמניה יש כלכלה מהיציבות באירופה ובעולם, והיא נחשבת למדינה מתקדמת עם תעשייה חזקה מאוד. למעשה, גרמניה היא היצואנית השלישית בגדולה בעולם, ובעלת הכלכלה הרביעית בחוזקה בעולם, בכל הקשור לתוצר לאומי לנפש. היציבות והחוזק ניכרים ברמת חיים גבוהה ובשפע של אפשרויות תעסוקה, החל במקצועות טכנולוגיים ועד לתחומי העיצוב והאומנות. 

זוהי גם חברה מפותחת בכל הקשור לרווחה, תשתיות, חינוך ותרבות, עם רמות פשיעה מאוד נמוכות, שמאוד בטוח לחיות בה ולגדל משפחה, והחינוך ניתן בחינם לכל גיל החל מילדי הפעוטון, דרך בתי ספר ועד לאוניברסיטאות. כמו כן, הורים זכאים לחופשות לידה ממושכות במיוחד, ויש במדינה מערך רווחה מפותח מאוד התומך במי שמובטל או מי שעבר נפילה כלכלית. תושבי גרמניה גם נהנים ממערכת בריאות בחינם מתקדמת מאוד, מתשתיות וכבישים מעולים ומתחבורה ציבורית מצוינת.

בין הערים היותר פופולאריות למגורים ניצבת מינכן, בה שוכנת תעשיית הרכב של ב.מ.וו והמשכורות הממוצעת עומדת על ארבעת אלפים יורו לחודש נכון לשנה זו, וכמעט אין בה אבטלה. מאידך, העיר פרנקפורט מתאימה למי שמחפש עבודה בתחומים הפיננסים והיא מעולה למי שמבקש לעבוד עולם הבנקאות. הדבר נכון גם לגבי דיסלדורף. וכמובן, יש את ברלין, עיר בינלאומית שמושכת אליה צעירים מכל העולם וידועה בפתיחות שלה לזרים ובמגוון אפשרויות הנדל"ן.

מעבר לכך, מדובר במדינה גדול עם נופים מרהיבים ומגוונים, שעוברים נהרות גדולים כמו הריין והדנובה, חוצה אותה רכס האלפים, ובין לבין מסתתרים יערות ואגמים מרהיבים ושלל עיירות וכפרים קדומים ואתרים היסטוריים. יש לציין כי האקלים בגרמניה הינו ממוזג מתון, כלומר קיצים לא חמים וחורף לא יותר מידי קשה, אך מזג האוויר משתנה בתנאיו בין אזור אחד לאחר ברחבי המדינה.

זכאות להוצאה של דרכון גרמני

בכדי לקבלת דרכון ואזרחות גרמנית יש תחילה להבין אם אתם זכאים לאזרחות זו, כלומר אם אתם עומדים בדרישת של גרמניה.החל משנת 2021 הדרישות עברו הרחבות והקלות משמעותיות, ובכך פתחו את האפשרות לעוד עשרות אלפי ישראלים, צאצאים של ניצולי שואה ונרדפי הנאצים.

בין היתר, בהתאם החוק העדכני משנת 2021 חלים כיום התנאים הבאים:

  • על פי החוק בגרמניה, אזרחות ניתנת מכוח ירושה ולא מכוח לידה. הווה אומר, שאין זה מספיק להיוולד בגרמניה בכדי לקבל אזרחות, אלא ניתן לקבלה רק אם אחד מההורים היה אזרח גרמניה. עם זאת, כפי שנראה מייד קיימות הרחבות משמעותיות לעניין זה.
  • זכאים לאזרחות צאצאים של יהודים ניצולי שואה שהיו אזרחי גרמניה, ואזרחות זו נשללה מהם עקב עליית השלטון הנאצי. הזכאות זו עבודת מדור לדור, כולל נכדים ונינים, ללא צורך שהדור הקודם יגיש בקשה לאזרחות בכדי שהדור שאחריו יעשה זאת.
  • זכאים גם צאצאים ליהודים שהיגרו מסיבות שונות ממדינות מזרח אירופה לגרמניה בשנות העשרים והשלושים של המאה העשרים, וקיבלו מעמד של תושבים או נתינים מבלי לקבל אזרחות. 
  • כאמור, צאצאים יכולים להגיש בקשה לאזרחות גם אם הוריהם לא הגישו בקשה זו. הדבר נכון גם לקטינים מעל גיל שש עשרה שיכולים להגיש בקשה לאזרחות באופן עצמאי. קטינים מתחת לגיל שש עשרה נדרשים להגיש בקשה זו יחד עם ההורים שלהם.
  • במרבית המקרים, בני זוג של צאצאים ניצולי שואה שקיבלו אזרחות גרמנית, אינם זכאים לקבל אזרחות זו באופן אוטומטי. בן זוג שמעוניין לקבל אזרחות גרמנית יידרש להגישה בעצמו, בתנאי שבני הזוג כבר גרים חמש שנים רציפות בגרמניה וישנה בדיקה של כל מקרה לגופו.
  • ישראלים שבגין החוק הקודם איבדו את אזרחותם עקב שירות קבע בצה"ל, יכולים כיום להגיש בקשה מחודשת לקבלת האזרחות.
  • בימינו קבלת אזרחות גרמנית אינה דורשת לוותר על אזרחות ישראלית קיימת. כמו כן, אין צורך לגור בגרמניה או לדעת את השפה.
  • אם בעבר היו זכאים לקבל אזרחות גרמנית מי שנולדו אחרי שנת 1953, ואביהם היה אזרח גרמניה, בימינו אפשרות זו הורחבה גם לאימם של הצאצאים.
  • זכאים לקבל אזרחות גרמנית גם מי שנולדו לאזרח גרמניה מחוץ למסגרת נישואין  על סמך הצהרת אבהות, עד הגיעו של המבקש לגיל 24.

חשיבות הכרת החוק להוצאת דרכון גרמני

הוצאת דרכון גרמני מבוססת כמובן על חוקים שונים מאלו הקיימים בישראל, ועל הליכים שמנוהלים בשפה הגרמנית בהתאם לתקנות וחוקי האזרחות של המדינה. אי לכך, בכדי לטפל בנושאי קבלת אזרחות ודרכון גרמני, יש צורך להכיר היטב את המשפט והחוק הגרמני. מסיבה זו לא מומלץ לבצע את ההליך לבד, כאשר הסיכוי לבצע טעויות ואי דיוקים גבוה, וכך גם גדל הסיכוי שבקשת האזרחות תדחה או תעוכב.

אלא מה? בעקבות הפוטנציאל העסקי שבליווי אנשים להוצאת דרכון גרמני, בימינו קיימים גורמים הטוענים למומחיות בתחום. לא פעם, מדובר בחברות בע"מ שההכרה שלהן עם החוק הגרמני היא במקרה הטוב מאוד מוגבלת. לכן סוג זה של ליווי מסתיים לעיתים בדחיית הבקשה, או בטעויות המובילות לעיכובים מיותרים והוצאות גבוהות יותר. כמו כן, מדובר בחבורת בע"מ, ללא אחריות אישית כלפי הלקוח, שבכל רגע נתון יכולות להיעלם מהנוף ולגרום לעוגמת נפש רבה.

לכן, הדרך הטובה ביותר לטפל בנושא של הוצאת דרכון גרמני, היא בסיוע של משרד עורכי דין מומלץ, שתחום זה הינו התמחותו העיקרית. משרד כזה יהיה מעורה מאוד בחוק הגרמני, ויידע כיצד לייעל את כל ההליך להוצאת דרכון הגרמני, החל מבדיקת זכאות ועד להוצאת האזרחות והדרכון עצמו. 

דברים שחשוב לדעת על הוצאת אזרחות ודרכון גרמני

יש להבין כי הליך בקשת האזרחות הוא בירוקרטי, פרוצדוראלי, ולמעשה משפטי לכל דבר.  עליו לעמוד בדרישות של משרד הפנים הגרמני, ובקפדנות הגרמנית הידועה. הוא עשוי בהחלט לארוך שנה, שנתיים ולפעמים אפילו יותר, בהתאם למידת מורכבת הבקשה והבדיקות להוכחת הזכאות עבורה.

באופן כללי, כדי להוציא אזרחות ודרכון גרמני יש להוכיח קשר משפחתי ליהודי ניצול שואה, שבעקבות רדיפות הנאצים נשללה ממנו אזרחותו, או שבעקבות רדיפות הנאצים נאלץ להימלט מגרמניה בין השנים 1933 ל- 1945 גם אם לא היה אזרח. הוכחה זו כרוכה לא אחת באיתור של מסמכים ותיעודיים היסטוריים בארכיונים בגרמניה, לצד צירוף של טיעונים ומסמכים נוספים המעידים על קשר משפחתי, אותם יש להגיש מהרשויות בישראל לשגרירות עם תרגום נוטריוני לגרמנית.

בנוסף לכך, אם מבקשים להוציא אזרחות במשפחה ליותר מאדם אחד, בין אם מדובר ביוצא שואה, ילדיו, נכדיו או ניניו, עדיף לבצע את ההליך ביחד לכולם. זוהי גישה יותר יעילה וחסכונית מאשר הגשת כל בקשה בנפרד. היא חוסכת בזמן ומעלה את הסיכוי לקבלת אזרחות לכל בני המשפחה.

יש לציין כי מקרה של שינוי שם של ניצול השואה, הגורם לאי התאמה מול תעודות ומסמכים שונים, כרוך בהליך יותר ממושך ומורכב. צריך להוכיח את הקשר בין מגיש הבקשה למסמכים שהוא מציג, ולשם כך יש לבצע הליך המכונה שינוי שם. הדבר מחייב אישור מהגורם הרלוונטי בגרמניה, ורק לאחר קבלת ההיתר ניתן להמשיך לפעול לקבלת אזרחות גרמנית.

כאמור, כל הליך הגשת הבקשה לאזרחות גרמנית מבוצע בשפה הגרמנית, ולכן כל מסמך שאינו במקור בשפה זו נדרש בתרגום נוטריוני, או בתרגום של מתרגם מוסמך ומוכר על ידי הרשויות הגרמניות. ובכל מקרה, כל בקשה לאזרחות המוגשת לשגרירות נבחנת בקפידה ובזהירות רבה, לכן חשוב למלא את הטפסים ואחר דרישות הבקשה באופן מלוא, ולהקפיד שלא היו טעויות או חוסרים.

מהם השלבים בבקשת אזרחות ודרכון גרמני?

ההליך לקבלת אזרחות ודרכון גרמני מורכב מכמה שלבים בסיסיים שחשוב להכיר. בתור התחלה, יש לפנות אל השגרירות ולקבל את הסכמתה להגשת בקשה לאזרחות, שעבורה יש למלא טפסים ולהציג מסמכים רלוונטיים המעידים על זכאות ראשונית לקבלת אזרחות. כמו כן, הרשויות גרמניה יבקשו לברר שורה של פרטים ראשוניים אודות מגיש הבקשה, ויסתמכו על נתוני המסמכים שהוגשו. 

מגיש הבקשה גם יידרש למלא טופס עם פרטים אישיים ולצרף אליו תמונת פספורט, צילום של דרכון או תעודת לידה מתורגמת לגרמנית. את הטפסים והמסמכים האלו יש להגיש לשגרירות גרמניה, בתיק הגשה העונה לדרישות של משרד הפנים הגרמני, כאמור עם מסמכים שתורגמו לגרמנית על ידי נוטריון שמצורפים אליהם מסמכים מקוריים ו/או מסמכים נאמנים למקור. המסמכים נבדקים על ידי הרשויות הגרמניות, ובמידת הצורך מתבקש מגיש הבקשה למלא פרטים חסרים, או לשלוח מסמכים חיוניים. 

לאחר מכן, את תיק מסמכים המלא מגישים בשגרירות גרמניה, והוא כולל טופסי בקשת אזרחות מלאים עם פרטים אודות בני המשפחה לדורותיהם, לרבות הורים וסבים. התיק יכיל כל מסך מקורי או נאמן למקור הנוגע לבני המשפחה שחיו בגרמניה, שיש בהם מן העדות לכך שהיו תושבי או אזרחי גרמניה בין השנים 1933 ל- 1945. מדובר במסמכים כמו תעודת לידה ונישואין, רכישת נכסים, פתיחת עסק, תלושי שכר, תעודות ממקום לימוד, רישום ממפקד אוכלוסין ועוד.

כמו כן, התיק יכיל מסמכים מתורגמים על ידי נוטריון, המעידים על הקשר המשפחתי בין ניצול השואה לבין מגיש הבקשה, כמו תעודות לידה או תעודת נישואין, תעודות גירושין במידת הצורך, וכדומה. בכל המסמכים יש להקפיד על רישום אחיד של השמות. כאמור, תיק המסמכים יוגש לשגרירות גרמניה בארץ, ומשם הם יועברו לגרמניה למשרד הפנים הגרמני לטיפול בבקשה. 

למה חשוב לבחור במשרד עורכי דין מומלץ להוצאת דרכון גרמני?

אם אתם מבקשים להוציא דרכון גרמני, בכדי שההליך יבוצע באופן מדויק ונכון ללא טעויות, חשוב לבצעו עם משרד עורכי דין מומלץ ובעל ניסיון וידע מעמיק ועדכני בנושא. משרד עורכי הדין פינקו ברקן, המחזיק סניף וותיק ברמת גן וכעת גם בחיפה, פועל בתחום הוצאת הדרכונים האירופאים כבר יותר מחמש עשרה שנה. ברשותו ידע נרחב ועדכני בכל הקשור להוצאת דרכונים גרמניים, ומאחוריו אלפי לקוחות שזכו בדרכון אירופאי תוך קבלת ליווי אישי לכל מקרה ובכל רמת מורכבות.

יש לציין כי בניגוד למשרדים אחרים, המספקים מענה חלקי בחלק מהתחומים, במשרד עורכי הדין פינקו ברקן תקבלו מעטפת שלמה עם כתובת אחת לכל צורכי הוצאת הדרכון. ההליכים יבוצעו עבורכם בארץ ובגרמניה, לרבות הוצאת מסמכים רלוונטיים, התנהלות מול הרשויות והשגרירות, תרגומים נוטריונים, הוצאת אפוסטילים וכל פעולה נדרשת אחרת. למעשה, משעה שתיתנו למשרד את ייפוי הכוח יחל התהליך במלוא המרץ, עם מעורבות מינימאלית בלבד שלכם, עד לקבלת האזרחות הגרמנית.

המעטפת המקיפה של המשרד נשענת על צוות מקצועי של עורכי דין, אנשי אדמיניסטרציה, מתורגמנים ונוטריונים, בעלי ניסיון רב בהוצאת דרכונים גרמניים ובעבודה מול הרשויות בישראל ובגרמניה, לרבות פעולה ישירה מול משרד הפנים בגרמניה. טובת הלקוח היא שעומדת תמיד לעיני המשרד ועובדיו, ללא ניגוד אינטרסים כפי שקורה לעיתים בקרב גורמים אחרים. 

פנו אל משרד עורכי דין פינקו ברקן

אנו יודעים שבטרם תחילת ההליך לקבלת אזרחות ודרכון גרמני, יש הרבה שאלות. בדיוק בשביל זה אנחנו כאן עם מענה לכל התלבטות וסיוע לכל אורך הדרך. לבדיקת זכאות לדרכון גרמני ללא מחויבות או עלות, ולהוצאת הדרכון באופן היעיל והמהיר ביותר, הנכם מוזמנים לפנות אל משרד עורכי הדין פינקו ברקן בטלפון 03-6444500

אנשי הצוות שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם, לשמוע את סיפורו של האדם שבגינו אתם מבקשים זכאות, לסייע בהבנת ומילוי הטופס של השגרירות, ולאחר מכן גם ללוות אתכם עד לקבלת האזרחות והדרכון.

0 +
שנות ניסיון