אזרחות גרמנית – חוק חדש ומשמעותו

למשרד עורכי הדין פינקו ברקן מומחיות מיוחדת בתחום האזרחויות והדרכונים של האיחוד האירופי, ובכלל זאת אזרחות גרמנית. מאז שנת 2007 פועל משרדנו בתחום בעוד צובר ידע מקיף ומעמיק, יוצר קשרים עם הגורמים הרלוונטיים, ועוקב מקרוב אחר שינויי החקיקה והתקנות. אכן, לפני כשנתיים יצא עבור אזרחות גרמנית חוק חדש, אשר הרחיב באופן משמעותי את מעגל הזכאים, ומאפשר להרבה יותר ישראלים צאצאיהם של ניצולי שואה להוציא את האזרחות והדרכון.

כמה מילים על משרדנו

לפני שנספר לכם על החוק החדש שיצא בגרמניה, נאמר כמה מילים עלינו. בניגוד לגורמים וחברות העוסקים בתחום, משרדנו מעניק קורת גג אחת לכל צרכי הוצאת האזרחות והדרכון. צוות משרדנו דובר גרמנית, שידיעתה נחוצה על מנת לטפל בהיבטים רבים של הוצאת האזרחות מול הרשויות הגרמניות. הצוות מונה עורכי דין, נוטריונים, מתרגמים ואנשי אדמיניסטרציה, כולם בעלי מיומנות גבוהה וניסיון רב, מה שמאפשר ללקוחותינו לקבל את כלל השירותים במקום אחד, מבלי שיצטרכו לעבור בין גורמים ובעלי מקצוע.

כמו כן, היכולת לספק את כלל השירותים במקום אחד, מפחיתה את הצורך שלנו לפנות לגורמי חוץ, והכל נעשה אין-האוס ברמה גבוהה ביותר, ללא אי הבנות וטעויות. יתרה מכך, העובדה שאנו משרד עורכי דין, להבדיל למשל מחברה בע"מ, משמעה שיש לנו הבנה מעמיקה בחקיקה בגרמניה ברמה המשפטית והניואנסים הנלווים, ואיננו מסתכלים על החוק רק מפני השטח. להסתכלות זו יכולה להיות השפעה גדולה על בחירת הטעמים שבגינם מבקשים את האזרחות, על המסמכים שיש להציג, ועל הסיכויים לסיים את התהליך בהצלחה.

מעבר לכך, כאשר עורכי דין עובדים למענכם על הוצאת האזרחות, אתם מוגנים על ידי כללים אתיים מחמירים.  כלומר, אנו מחויבים לרמה מקצועית גבוהה מאוד, לשקיפות מלאה ואמיתית, ולליווי של הלקוח מתחילתו של ההליך ועד סופו, בלי תירוצים ובלי היעלמויות באמצע הדרך. למעשה, בתור לקוחותינו המעורבות שלכם בתהליך תהיה מינימאלית ככל האפשר. מרגע שתיתנו לנו את האישור וייפוי הכוח נוכל לצאת לדרך, להוציא את התעודות והמסמכים הנכונים מהרשויות, להתנהל מול השגרירות וגורמים אחרים, כך שהנטל על כתפיכם יהיה נמוך מאוד.

לסיום חלק זה, נציין כי לאחר 15 שנות מומחיות בהוצאת אזרחויות אירופאיות, ולאור הסטנדרטים הייחודיים שמציב משרדנו, נבחרנו לאחד המובילים בתחום האזרחות וההגירה על ידי Duns 100 – דירוג החברות הטובות בישראל, שנחשב ליוקרתי ומבוקש מאוד גם בעולם המשפט. לנוחיותכם, ניתן להגיע אל סניפי משרדנו ברמת גן ובחיפה, וכמובן גם לפנות אלינו בטלפון. 

למה בכלל צריכים חוק חדש לאזרחות גרמנית?

לכל אורך השנים צאצאים של ניצולי שואה ונרדפי הנאצים, שהיו אזרחי גרמניה, יכלו להוציא אזרחות גרמנית. עם זאת, היו קיימות גם מספר מגבלות שמנעו מחלקים נרחבים מהם להשיג את האזרחות. כך למשל, החוק הגרמני יצר אפליה מגדרית, שבה לגברים הייתה עדיפות ולעיתים בלעדיות. כלומר, אם מדובר בגבר שהיה אזרח גרמניה, ואיבד את אזרחותו בגין רדיפה ואנטישמיות, הרי שצאצאיו שנולדו עד לשנת 1953 יכלו להוציא אזרחות. אבל אם מדובר באישה המציגה את אותם התנאים, צאצאיה עד לשנה זו לא יכלו לקבל אזרחות.

אגב, מי שנולד אחרי שנת 1953 ועד 1974 לאם אזרחית גרמניה, היה זכאי להוציא אזרחות בגינה, אך זאת רק בתנאי שניתנה מצידה הודעה על כוונת הצאצא לבקש אזרחות עד לשנת 1977. במילים אחרות, תנאי שאינו רלוונטי ואינו פותר את האפליה המגדרית הברורה, ומונע מצאצאי אזרחיות גרמניה שנרדפו לקבל אזרחות בגינן. 

מעבר לכך, בחוק הגרמני היו מספר סייגים נוספים, שהגבילו במקרים רבים את היכולת לקבל אזרחות, עד שלפני כשנתיים בא השינוי המיוחל שנועד לתקן את העוול. למעשה, השינוי החל עוד בתקנות חדשות של משרד הפנים בגרמניה בשנת 2019, אך רק בשנת 2021 עבר תיקון לחוק הגרמני שהעניק לשינויים גושפנקא קשיחה וחזקה.

אז מי זכאי להוציא את האזרחות הגרמנית כיום?

קודם כל, חשוב להבין כי קבלת אזרחות גרמנית אפשרית לפי מספר קטגוריות, ואילו השינוי בחוק מתייחס בעיקר לאנשים שהיו אזרחי גרמניה ואזרחותם נשללה בנסיבות שונות. אז נכון להיום, יכולים להוציא אזרחות צאצאים של אנשים שהיו אזרחי גרמניה בין 1933 ל- 1945, אשר האזרחות הגרמנית שלהם נשלל עקב נסיבות דתיות, גזעיות או פוליטיות. במילים אחרות, כל מי שהינו יהודי עומד בעיקרון בהגדרה זו.

כמו כן, יכולים להוציא את האזרחות צאצאים של אנשים שהיו אזרחי גרמניה, ונמלטו למדינה אחרת עקב מעללי השלטון הנאצי, ולכן קיבלו שם אזרחות נוספת. זאת, ללא תלות בעובדה שאזרחותם נשללה או עדיין לא נשללה על ידי שלטון הרייך השלישי. יש לציין כי שני התנאים האמורים לעיל תקפים כיום גם לגבי נשים וגם לגבי גברים, ללא הבדל. מעבר לכך, את האזרחות יכולים לקבל אנשים שנולדו מחוץ לנישואין לאב אזרח גרמניה ולאם בעלת אזרחות זרה, וכן מי שנולדו לאם אזרחית גרמניה שבגלל נישואיה איבדה את אזרחותה.

כאמור, זוהי הקטגוריה בה חל השינוי המשמעותי ביותר, ובגינה פונים מרבית האנשים לקבלת האזרחות. למעשה, היא אומרת שכל אדם שהינו צאצא של אזרח או אזרחית גרמניה, שאזרחותם נשללה מהם על ידי השלטון הנאצי, יכול לקבל את האזרחות מבלי שיצטרך לדעת גרמנית שוטפת או להיות בעל זיקה אחרת לגרמניה.

מעבר לכך קיימות קטגוריות נוספות, למשל, מי שנולדו לאחר שנת 1974 לאם בעלת אזרחות גרמנית בזמן הלידה. כמו כן, קיימת קטגוריה המצריכה הוכחות יותר משמעותיות, הנוגעת אל צאצאים של אנשים שאמנם לא היו אזרחים, אבל מרכז חייהם היה בגרמניה ויכלו עקרונית לקבל לפני 1945 אזרחות, אך עקב עליית הרייך השלישי לשלטון הדבר לא הסתייע. במילים אחרות, כאן אין צורך שלאדם שמבקשים בגינו הייתה אזרחות גרמנית, אך כמובן שיש להוכיח את הגעתו וגרמניה ואת מרכז חייו במדינה בשנים הרלוונטיות. 

יש לציין כי קיימת גם קטגוריה שבה ניתן לבקש אזרחות גרמנית גם שלא על בסיס קשר דם לנרדפים כאמור לעיל. כאן יש להוכיח זיקה לגרמניה, לדעת את השפה הגרמנית לפחות ברמה בסיסית, להציג סימוכין ליכולות הכלכליות, ולהיות מוכן לוותר על האזרחות הישראלית. 

אם לסכם, ההקלות העיקריות הן שניתן לקבל אזרחות גם בגין אם שהייתה אזרחית גרמניה, וניתן לקבל גם בגין מי שלא היה אזרח גרמניה אך היה תושב קבע במדינה לאחר שהנאצים עלו לשלטון. בנוסף, ניתן במקרים מסוימים לקבל אזרחות גם לילדים שנולדו מחוץ לנישואין לאזרחית גרמניה. 

יתר על כן, אם בעבר צריך היה לעבור מבחן בידיעת הגרמנית, הרי שכיום במרבית המקרים המבחן אינו מתקיים, וגם אם מתקיים הוא פשוט וקל וניתן להיערך אליו. מלבד זאת, אפשר להוציא אזרחות גם לצאצאים רחוקים, כלומר שנכד או נין יכול להוציא אזרחות גרמנית בגין סבתו או סבו, גם אם הוריו לא הוציאו לעצמם אזרחות גרמנית, וגם לא נדרשת הסכמתם לכך. 

בנוסף, חשוב לדעת שכיום גם אנשים המשרתים או ששירתו בקבע בצה"ל יכולים לבקש אזרחות גרמנית בגין קשרי דם. בעבר, החוק הגרמני אמנם אפשר למשרתי צה"ל בסדיר לקבל אזרחות, אך לא למשרתים בקבע, ואילו החקיקה החדשה הסדירה את העניין. למעשה, כיום גם אנשים שבעבר פנייתם נדחתה עקב שירות קבע, יכולים לבקש מחדש את האזרחות ופנייתם תיענה, במידה והם עומדים כמובן בשאר התנאים הנדרשים.

יחד עם זאת, חשוב להבהיר כי בן או בת הזוג של הזכאי לאזרחות גרמניה אינו זכאי לכך בעצמו. הזכאות מבוססת על קשרי דם בלבד, ומי שירצה לקבל בגין בן זוגו אזרחות גרמנית יצטרך לעשות זאת דרך מגורים ממושכים בגרמניה, למידת השפה הגרמנית וכניסה לתהליך בירוקרטי יותר מורכב מהוצאת אזרחות לזכאים כאמור לעיל.

מדוע מומלץ לפנות אלינו לשאלות נוספות על החוק החדש ולקבלת ליווי?

אם אינכם בטוחים שאתם עומדים בתנאי החקיקה החדשה בגרמניה לאזרחות, אנו מזמינים אתכם לפנות אל משרדנו. נשמח לבצע עבורכם את הבדיקה ללא עלות וללא התחייבות מצידכם. כמו כן, נשמח להסביר על שלבי ההליך להוצאת האזרחות הגרמנית, ולאחריה הדרכון, ולגבי השירות שתוכלו לקבל מאיתנו ועלויותיו. 

כאמור, ישנה חשיבות גדולה לביצוע ההליכים בעזרת עורכי דין בעלי ניסיון רב ומומחיות בתחום, דוברי השפה הגרמנית ובקיאים מאוד בחוק הגרמני ובתיקוניו. לפרטים נוספים ולקבלת ייעוץ וליווי מתחילת התהליך ועד סופו, הנכם מוזמנים לפנות אל סניפי משרד עורכי הדין פינקו ברקן בטלפון 03-6444500. אנשי הצוות שלנו ישמחו לעמוד לרשותכם ולתת מענה לכל שאלה והתלבטות.

0 +
שנות ניסיון